En İyi Diş Beyazlatma (Bleaching) Yöntemi Hangisi?

Sertaç Kızılkaya

Diş rengini açmak ve daha güzel diş estetiği görünümüne kavuşmak isteyen insanların sayısı her geçen gün artıyor. Beyaz dişler insanlarda temizlik, düzen ve başarı simgesi olarak algılanıyor. O halde ben de dişlerimi beyazlatmak istiyorum demek gayet doğal bir sonuç.

Diş rengini açmak veya dişlerin üzerini kaplamak gibi farklı yöntemler ile diş beyazlatma mümkün olabiliyor. Kimi insanlar doğuştan şanslı olsa da bu şansı yakalayamayanlar için  modern diş hekimliğinde çok iyi sonuçlar alınan diş beyazlatma yöntemleri var. Evde diş beyazlatma ve klinik beyazlatma için güncel bilgiler aldığımız Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya bize en iyi diş beyazlatma yöntemi hangisi sorusunun yanıtını verdi.

En İyi Beyazlatma Hangisi

Sayın Kızılkaya, diş beyazlatma için sizin tercih ettiğiniz en iyi diş beyazlatma yöntemi hangisi?

Her kişi için bir tane diş beyazlatma yöntemi en iyi yöntem olabilir ancak herkes için uygun olan en iyi olarak tanımlayabileceğimiz diş beyazlatma uygulaması söz konusu değil maalesef. Her bireyin diş yapısı ve beslenme alışkanlığı farklıdır. Diş minesinin durumu yapılacak beyazlatma işlemi için ana belirleyicidir. Tam da bu nedenle diş minesini analiz ederek ne tür beyazlatma uygulayacağımıza karar veririz.

Bazen tek bir dişi beyazlatmamız gerekirken, bazen bütün dişleri ,bazen de üst dişleri kaplama olmuş bir hastada olabileceği gibi sadece alt çene dişlerini beyazlatmamız gerekebilir. En iyi beyazlatma belirlenen hedefin doğru seçildiği ve nihayetinde de o hedefe ulaşılan diş beyazlatmadır aslında. Ancak sizin merak ettiğiniz konular le ilgili bilgiler vermek isterim.

En İyi Beyazlatma İçin

Hangi dişe ne yapılacağını doğru planlamak işin anahtarıdır. İşlem yapılacak dişin yapısını değerlendirmek ve bu yapıdaki diş için uygulanabilecek alternatiflerin tamamı ile ilgili deneyim sahibi olmak gerekir. Diş beyazlatma işlemlerinde mine ve diş eti yapısı birbirinden çok farklılıklar gösterebilir. Hekimin bu farklılıklar içerisinde vaka için alternatif oluşturabilecek bilgi, deneyim ve tecrübede olması işin anahtarıdır.

En iyi diş beyazlatma sonucunu bu konuda deneyim sahibi diş hekimleri ile alabilirsiniz diyen diş hekimi Sertaç Kızılkaya ya kendi dişimizi kendimiz beyazlatabilir miyiz diye soramadık. Çünkü anladık ki bu işlem gerçekten özel bir işlem ve diş hekimi tarafından uygulanması gerekiyor.

 

Diş Beyazlatma Fiyatları
Diş Beyazlatma Fiyatları

Diş Gıcırdatma ve Beyazlatma

Dişlerin gıcırdaması değil, diş gıcırdatma veya sıkma sırasında mine tabakasında meydana gelen aşınmalar diş beyazlatma için handikap oluşturur. Diş minesindeki çatlakların da sebebi diş gıcırdatma veya sıkma olabilmektedir. Diş sıkma ve gıcırdatma sorunu olan kişiler için diş koruyucu plak veya botox ile gıcırdatma tedavisi uygulanmaktadır.

Diş beyazlatma işleminin yarıda bırakılmasına neden olabilecek önemli bir sorun olan diş gıcırdatma hastalarına yapılacak beyazlatma işlemi tecrübeli hekimler tarafından uygulandığında sorun yaşama ihtimali daha az olacaktır.

Mine Çatlakları ve Beyazlatma

Diş hekimi olarak bizlerin en çekindiği beyazlatma işlemlerinden birisi de diş minesinde çatlak çizgileri gördüğümüz hastalardır. Minedeki bu çatlaklar çoğu zaman ışık verildiğinde fark edilir. Klinik değerlendirme ile fark edilen diş çatlaklarında diş beyazlatma işlemine daha düşük konsantrasyonlu diş beyazlatma ilaçları ile başlarız. Duruma göre beyazlatıcı ilacın konsantrasyonunu veya içeriğini değiştirerek renklenmiş diş için beyazlatma tamamlanır.

Dişler ile fındık fıstık gibi kabuklu yiyecekleri kırmamamız gerekir. Kapak açma gibi denemeler de diş mine çatlağı nedeni olabilmektedir. Çok soğuk arkasından sıcak tüketilmesi de diş minesinde çatlaklara neden olan bir etkendir.