Diş Tedavileri

Pek çok branşta olduğu gibi diş tedavilerinde ve dijital dönüşüm bütün hızıyla devam ediyor. Uygulanan tedavileri ve hasta bilgilerini daha hızlı ve kolay bir şekilde yönetmek için teknoloji diş hekimlerine büyük avantajlar sağlamakta. Günümüzde diş estetiği, zirkonyum kaplamalar ve implantları konuşmaktan diğer gelişmelere fırsat kalmıyor. Bu sayfaya diş tedavileri diye gelenler için sürprizim var. Tedaviler ile ilgili her bir işlemi farklı sayfalar hazırlayarak detaylı biçimde anlattım. Aşağıdaki linkleri tıklayarak ilgili tedavi hakkında bilgi ve fiyat alabilirsiniz.

  • Diş Dolgusu
  • Diş Kaplama
  • Diş Estetiği
  • Diş Temizletme
  • Diş İmplantı

Şimdi size diş tedavileri yaparken kullanılan teknolojilerden bahsedeyim. Özellikle bilgisayar yani dijital çağın ürünlerinden diş hekimliği fayda sağlıyor mu ona bakalım. Öğrenmenin sonu yok. Yeniliklerin de aynı biçimde sonu gelmiyor. Bulut diye bir şey duymuşsunuzdur. Son zamanlarda zirkonyum diş kaplama gibi çok duyulan bir şey. 

Bulut Dedikleri

Bulut teknolojisi ile kullanıcı bilgilerini internet üzerinden yönetebilmek mümkün. Bu sayede kişi istediği yerden günün her saati bilgilere ulaşabilir. Veriler bulut tabanlı bir merkezde toplanır. Bu ileri teknoloji sayesinde tek bir bilgisayarda olan veriler için güvenlik önlemleri almak zorunluluğundan kurtulmak mümkün.

Hızlı bir şekilde diğer kullanıcılarla bütün verileri paylaşma olanağı yaratılır. Bilgisayarın depolama alanı dolmaz. Bilgisayara istediğimiz zaman internet erişimi olan herhangi bir yerden cep telefonu, tablet veya başka bir bilgisayar ile ulaşmanız mümkün olur.

Bilgiler Her Yerde

Başka bir bilgisayardan ister tabletten veya telefondan bilgileri hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Sadece size ait olan kullanıcı adınız ve şifrenizle bütün bilgilerinize rahat bir biçimde ulaşmanız mümkündür. Hasta takibi ve bilgilere erişim artık sorun olmaktan çıkar. Bulut teknolojisinin sağladığı kısa mesaj veya mail ile haberleşme olanakları da hasta-hekim İlişkisine yeni bir boyut katar.

Ortodonti ve Bulut

Diş çapraşıklığı denilince ortodonti, ortodonti denilince de diş teli akla geliyor. Artık öyle değil durum. Bilgisayar ve 3 D tasarım sayesinde diş plakları ile eğri dişler düzeltilebiliyor. Sistem bulut teknolojisinden de faydalanıyor.

CEREC, Zirkonyum ve Bulut

Klinikte tarama cihazı olduğunda ağız içi görüntülerin laboratuvara gitmesi bir tıklama kadar basit. CREC sistemi ve Trios3DShape gibi sistemler sektöre getirdikleri kolaylıkların karşılığını da alıyorlar. Yüksek maliyetli cihaz yatırımı gerektiren bu sistemler kullanıldığında diş kaplama fiyatları, zirkonyum diş kaplama fiyatı, inley, onley fiyatları da bir hayli yüksek oluyor. 

Ülkemizdeki satın alma gücünü dikkate aldığımızda çok sınırlı bir kesim tarafından karşılanabilen bu diş yapım fiyatları ancak daha erişilebilir olduğunda yaygınlaşacaktır diye düşünüyoruz.

clearfix ile ortodonti şefffaf plak

Clearfix ile ortodonti şeffaf plak

Bu dataların başka sunuculara aktarılması sayesinde depolama ve ortak çalışma olanağı mümkün. Diş laboratuvarının yaptığı tasarımlar ve bütün çalışmaları bulut sayesinde takip edebiliyoruz. Veri şifreleme ile güvenlik sağlanan bu işlemler her geçen gün daha karmaşıklaşıp hayatı da o derecede kolaylaştırmaya devam ediyor.

Dijital ölçülere göre hazırlanan dijital planlama ile elde edilen diş düzeltme plakları düzenli kullanıldığında telsiz ortodonti tedavileri gerçekleştirilebilmekte. 

Diş Röntgeni ve Bulut

Diş röntgenlerinin de bulut tabanlı sistemlerde saklanması mümkün. Gittiğiniz her yerde şifre ile bağlanarak görüntülere ulaşılabilir. Diş röntgeniniz veya tomografiniz bulut tabanlı sistemde olduğunda dünyanın her yerinden ulaşmak ve konsültasyon yapmak mümkün. Tomografiler ile 3 D tasarımlar ve implant şablonları üretildiğini de düşünürsek bu  sistem hem hız hem rekabeti arttırır.