Diş Beyazlatma Yaptıralım mı Yaptırmayalım mı?

Dişlerin estetik problemlerinden bir tanesi de diş renginin sarı olmasıdır. İnsanlar sosyal hayatlarında giyim kuşamları kadar, artık yüz estetiği, burun estetiği, diş estetiği gibi konulara önem veriyorlar. Günümüzde gelişen teknolojiler sayesinde estetik diş hekimliği de bu amaca hizmet eden önemli tedavi uygulamaları gerçekleştirmekte. Dişlerin üzerinde meydana gelen renklenmelerin kimyasal yöntemlerle beyazlatılması işlemi estetik diş hekimliğinde artık sıklıkla uygulanan bir yöntem olmuştur.

Dişlerin rengi farklı nedenlerle sararmış veya lekelenmiş olabilir. Kimi zaman iyi bakılmamış dişler, kimi zamanda kullanılan ilaçlar nedeniyle diş rengi boz olabilmektedir. dişlerin parlaklığını getirmesi, yüzeydeki mine’nin aşınması, çay kahve sigara lekeleri, bakteri plakları nedeniyle ortaya çıkan mine erozyonları insanları daha beyaz diş için diş hekimine götürüyor.

Diş Beyazlatma Ne Zaman Yapılır?

İstanbul Korudent diş kliniği kurucusu diş doktoru Sertaç Kızılkaya, hangi durumlarda diş beyazlatma uygulaması gerçekleştirdiklerini sorduk.  Dişlerin yaşa bağlı renklenmelerinin giderilmesi amacıyla diş beyazlatma işlemi yapılabilir diyen sayın Kızılkaya, klinikte uygulanan malzemeler ile daha açık diş rengine kavuşmak mümkündür dedi. Ama bunu elde edebilmek için her diş apısının uygun olmadığını söyleyen Kızılkaya söyle devam etti.

Ancak her zaman diş beyazlatma ile iyi sonuç alınamaz. Bu nedenle hangi durumlarda diş beyazlatmanın başarılı bir şekilde uygulanabileceğini bilmek ve buna göre beyazlatma işlemi uygulamak gerekir.

Diş Beyazlatma Ne Zaman Yapılmaz?

Diş rengini açmak her ne kadar sık kullandığımız bir yöntem olsa da, bazı durumlarda uygun olmayabiliyor. Örneğin şiddetli diş eti hastalığı olan kişiler, alkol sigara bağımlıları, diş beyazlatmada  kullanılacak İlaca karşı alerjisi olan hastalar, diş çürüğü olması, dişlerin olması, (hassas dişlere sahip kişiler) diş beyazlatma işlemi için uygun vakalar değildir.

Bu nedenle diş beyazlatma öncesinde hekimler hastalara şu soruları sorar;

  • alkol sigara kullanıyor musunuz?
  • dişlerinizi düzenli fırçalıyor musunuz?
  • soğuk su içtiğinizde dişlerimiz sızlar mı?
  • hamile misiniz,  bebek emziriyor musunuz?
  • dişlerinizi fırçaladığınızda diş etleriniz kanar mı?

Diş Beyazlatma Nerede Yaptırılmalı?

Sertaç Kızılkaya
Sertaç Kızılkaya

Dişlerin beyazlatılması konusunda yeterli bilgiye sahip olan ve  tecrübeli hekimler, doğru hasta seçimi yaptıkları için sonuç başarılı olur. Sadece para kazanmak  amacıyla her türlü dişe beyazlatma ilacı süren kişilerin hekim olmadığı kanaatindeyim.

Diş hekimliği fakültesinde okumamış ve meslek yaşantıları boyunca kendini geliştirmemiş diş teknisyenlerinin diş beyazlatma ve temizleme işlemi yapmaya çalıştıklarını da duyuyoruz.  ileride geriye dönüşü zor olacak olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak için beyazlatma işlemi konuya hakim, Bilgili ve tecrübeli hekimler ile yapmak gerekiyor.

Fayda sağlayayım derken zarar vermek! Diş estetiği için diş beyazlatma yapmak zararlı mı? Türkiye de en iyi diş beyazlatma yapan hekimler ile görüştük. Ne zaman zararlı, ne zaman yapılabilir öğrendik.

Emin ellerde yapıldığında diş beyazlatma son derece memnun eden, güvenilir ve kısa sürede tamamlanan bir diş estetiği uygulamasıdır. Dişler üzerine yapılacak kaplamaya göre daha fazla tercih edilir. Çünkü fiyatları hem zirkonyum diş kaplama fiyatlarından hem de lamine kaplama fiyatlarından daha uygundur.

Dişlerini beyazlatma düşüncesiyle arayış içerisine giren hastaların genellikle diş beyazlatma işleminin ne kadar sürdüğünü, diş beyazlatma sonrası sızlama olup olmadığı, nelere dikkat edilmesi gerektiği, dişlere zararı olup olmadığı merak edilir.

Bu soruların yanıtını alabileceğiniz ilgili linkleri okumanızı öneririz.

En İyi Diş Beryazlatma Seçimi